Франко Васкес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Франко Васкес
Лични податоци
Роден на 22 февруари 1989(1989-02-22)(35 г.)
Роден во Танти, Аргентина
Држава  Аргентина
 Италија (2015)
Висина &100000000000001870000001,87 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Севиља Севиља
Број 22
Младинска кариера
Барио Парке Барио Парке
Белграно Белграно
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009-2012 Белграно Белграно 0 (0)
2012-2016 Палермо Палермо 32 (4)
2012-2013Рајо Валјекано Рајо Валјекано 18 (3)
2016– Севиља Севиља 63 (12)
Репрезентација
2015  Италија 2 (0)
2018-  Аргентина 3 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21 септември 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 септември 2011

Франко Дамијан Васкес (роден во Танти на 22 февруари 1989) — аргентински фудбалер, играч од средниот ред на Севиља и на аргентинската репрезентација.

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Споредуван со Хавиер Пасторе[1] како плејмејкер[2] со добра основна техника, визија за играта и добар удар со левата нога, која му овозможила да биде клучниот човек во одредени ситуации со својте голови и асистенции.[3] Тој исто така може да игра како втор напаѓач во 4-4-2 формација, на левата страна во средниот ред[4] и како внатрешен играч за врска. Во втората половина на сезоната 2013-14, тренерот на Палермо Џузепе Јакини го користел токму како внатрешен играч за врска.[5]

Титули[уреди | уреди извор]

Италија Палермо[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Genoa e Napoli: Lotta per Franco Vazquez[мртва врска] Calciomercato.com
  2. Sampdoria, occhi su Vazquez Tuttomercatoweb.com
  3. La Gazzetta dello Sport, 30 август 2011.
  4. Vazquez, dove inserirlo? Архивирано на 2 октомври 2011 г. Palermo24.net
  5. Vazquez, il jolly del Palermo: "Il nuovo ruolo mi piace" Архивирано на 28 јануари 2015 г. Palermo24.net

Надворешни врски[уреди | уреди извор]