Филип II (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Филипе II)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филип II од Шпанија
Крал на Шпанија
Крал на Неапол
Владеење 25 јули 1554 – 13 септември 1598
Претходник Карлос I
Наследник Филип III
Придружник на Марија Мануела, принцеза на Португалија
Марија I Тјудор
Елизабет Валоа
Ана Австриска (1549-1580)
Деца Charles, Prince of Asturias
Isabella Clara Eugenia, Archduchess of Austria
Catherine Michelle, Duchess of Savoy
Ferdinand, Prince of Asturias
Diego, Prince of Asturias
Philip III of Spain
Татко Карлос I
Мајка Изабела Авис

Филип II бил крал на Шпанија во периодот од 1556 до 1598 година, крал на Неапол и сицилија од 1554 до 1558 и крал на Португалија од 1580 до 1598 година, како филип I од Португалија. Тој е единствениот законски син на Карлос I од Шпанија и Изабела од Португалија. Филип II е еден од најголемите противници на Протестанската реформација. Во 1554 година се оженил за англиската кралица Мери I , и тој бил прогласен за Крал на Англија и на таа позиција се задржал до смртта на неговата сопруга.