Украинскиот Национален Сојуз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Украинскиот Национален Сојуз
ВодачВиталиј Кривошеев
Генерален секретарОлег Голтвянскиј
Основана19 декември 2009
ШтабКиев
ИдеологијаНационализам,
Десница
БоиБела, Црвена и Црна
Люботинска Рада
2 / 34
Мрежно место
www.naso.org.ua

Украинскиот Национален Сојуз или едноставно УНС (украински: Український Національний Союз) е ултра десничарско движење во Украина.

Историја[уреди | уреди извор]

Украинскиот Национален Сојуз е основан на 19 декември 2009 година во Харков[1]. 25 Мај 2012 година првиот водач на УНС Олег Голтвянскиј беше уапсен од страна на полицијата[2]. Во 2012 г. претседател на Украинскиот Национален Сојуз е Виталиј Кривошеев[3]. Од 2013 г. организацијата се води од тројца сопретседатели: Виталиј Кривошеев, Олег Голтвянскиј и Звездан Доброволскиј. 27 април 2013 година Виталиј Кривошеев прогласи основањето на партијата[4][5][6]. Активисти УНС присуствуваа на граѓански немири и демонстрации Евромајдан во 2013 - 2014 г[7]. Во 2014 - 2015 г. борците УНС се борат против руската во Војна во Донбас[8][9][10].

 • Локални избори во 2015 година - неколку претставници се избрани, меѓу нив и советник во Люботинска Рада[11].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-12-27.
 2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-12-27.
 3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-07-21. Посетено на 2015-12-27.
 4. http://minprom.ua/news/122301.html
 5. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-12-27.
 6. http://glavnoe.ua/news/n135622
 7. http://www.vesti.ru/videos/show/vid/573554/#/video/http%253A%252F%252Fplayer.rutv.ru%252Fiframe%252Fvideo%252Fid%252F761641%252Fstart_zoom%252Ftrue%252FshowZoomBtn%252Ffalse%252Fsid%252Fvesti%252FisPlay%252Ftrue%252F
 8. http://vesti-ukr.com/kiev/69128-aktivisty-pecherskoj-samooborony-otpravilis-v-zonu-ato
 9. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2015-12-27.
 10. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2015-12-27.
 11. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-12-08. Посетено на 2015-12-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]