Трегје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трегје
Tréguier

Landreger
општина
Влезот во стариот град
Влезот во стариот град
Грб на Трегје Tréguier
ЗемјаФранција
РегионБретања
ДепартманАрморски Брег
ОкругЛањон
КантонТрегје
Управа
 • Градоначалник (2014–2020) Гирек Аран
Површина11,52 км2 (0,59 ми2)
Население (2013)22.489
 • Густина1,600/км2 (4,200/ми2)
INSEE/Пошт. бр.22362 / 22220
Надм. висина0 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Трегје (француски: Tréguier , бретонски: Landreger) – пристаништен град во департманот Арморски Брегови во Бретања на северозапад на Франција. Тој е главен град на провинцијата Трегор.

Географија[уреди | уреди извор]

На реката Жоди

Трегје се наоѓа на 58 км северозападно од Сен-Брие. Пристаништето се наоѓа на околу 8,5 км од Ламанш на местото каде што Жоди и Генди ја формираат реката Трегје.

Историја[уреди | уреди извор]

Трегје (Trecorum), кој датира од шестиот век, бил подигнат околу манастирот подигнат од свети Тидвал (починат околу 564 година). Во IX век станал бискупско седиште, кое било укинато на 12 јули 1790 година.

Морнарицата на САД на 1 ноември 1918 година воспоставиле поморска воздухопловна база, која била укината со првиот прекин на огнот во Компиењ.[1]

Бретонски јазик[уреди | уреди извор]

Во 2008 година, 11,78% од основошколците посетувале билингвално училиште.[2]

Личности[уреди | уреди извор]

Во Трегје биле родени:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Van Wyen, Adrian O. (1969). Naval Aviation in World War I. Washington, D.C.: Chief of Naval Operations. стр. 88.
  2. (француски) Ofis ar Brezhoneg: Enseignement bilingue

Надворешни врски[уреди | уреди извор]