Лањон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лањон
Lannion
VueDeLannionEtBrelevenez.jpg
Лањон се наоѓа во Франција
Лањон
Координати: 48°43′59.88″ СГШ 3°27′15.12″ ЗГД / 48.7333, -3.4542
Земја Франција
Регион Бретања
Департман Арморски Брег
Округ Лањон
Кантон Лањон
Управа
 • Градоначалник (2014–2020) Кристијан Марке
Површина1 43.91 km2 (16.95 sq mi)
Население (2008)2 19.733
 • Густина 450/km2 (1,200/sq mi)
INSEE/Пошт. бр. 22113 / 22300
Надм. висина 0 м )

1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија.

2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.
Поглед од црквата Брелевене

Лањон (француски: Lannion бретонски: Lannuon) – француска општина во департманот Кот д’Армор во Бретања во северозападна Франција. Во 2008 година градот имал население од 19.733 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Лањон е град-мост над реката Легер. Близината на устието на реката Легер доведува до промена на нивото на реката од неколку метри во центарот на градот во зависност од плимата и осеката.

Историја[уреди | уреди извор]

Името на Лањон потекнува од бретонскиот „Lann Huon“, на македонски „Земја на Хуон“. Навистина најголемиот дел од подрачјето му припаѓало на лордот Хуон. Стариот кварт на Лањон привлекува многу туристи. Истиот содржи плоштади, црквата Брелевене, стари куќи и фрески.

Бретонски јазик[уреди | уреди извор]

Во 2006 година општината донела план за промоција на бретонскиот јазик. Во 2008 година 12% од децата во примарните училишта посетувале билингвална настава.

Економија[уреди | уреди извор]

Лањон е голем телекомуникациски истражувачки центар во Франција со повеќе компании, како Алкател-Лусент, Оранж и Сажемком, кои работат тука. Присуството на телекомуникациска индустрија во подрачјето довела образовни институции од областа.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Лањон има силни сообраќајни врски. Постои аеродром за внатрешен сообраќај со што Париз е на само еден час. Железничката станица обезбедува врски со возови со големи брзини (TGV, train à grande vitesse) до Брест, Сен Бриек, Рен и Париз.

Црквата Св. Троица од Брелевене во Лањон

Родени во Лањон[уреди | уреди извор]