Тиомерсал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тиомерсал
Thiomersal
Назнаки
54-64-8 Ок
Бајлштајн 8169555
ChEBI CHEBI:9546 Ок
ChEMBL ChEMBL508338 Ок
ChemSpider 10772045 Ок
DrugBank DB11590
EC-број 200-210-4
1677155
3Д-модел (Jmol) Слика
KEGG D00864
PubChem 16684434
RTECS-бр. OV8400000
UNII 2225PI3MOV Ок
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед White or slightly yellow powder
Густина 2.508 g/cm3
Точка на топење
1000 g/L (20 °C)
Pharmacology
ATC код D08AK06
Опасност
GHS-ознаки:
Пиктограми
GHS06: ТоксичноGHS08: Опасност по здравјетоGHS09: Опасност по животната средина
Сигнални зборови
Опасност
Изјави за опасност
H300, H310, H330, H373, H410
Изјави за претпазливост
P260, P273, P280, P301, P302, P304, P310, P330, P340, P352[1]
NFPA 704
3
1
1
Температура на запалување {{{value}}}
Смртоносна доза или концентрација:
75 mg/kg (oral, rat)[2]
Безбедносен лист External MSDS
Дополнителни податоци
 Ок(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Тиомерсал или тимеросал е органожива соединение. Тоа е добро воспоставено антисептичко и антифунгално средство.

Фармацевтската корпорација Eli Lilly and Company му даде на тиомерсал трговското име Мертиолат. Се користи како конзерванс во вакцини, имуноглобулински препарати, антигени за кожни тестови, антивенини, офталмолошки и назални производи и мастила за тетоважи.[3] И покрај научниот консензус дека стравувањата за неговата безбедност се неосновани,[4][5][6][7] неговата употреба како конзерванс за вакцини е доведена во прашање од страна на групите против вакцинација. Поради овој јавен притисок, супстанцијата беше исфрлена од рутинските вакцини за детството во Соединетите Држави, Европската Унија и неколку други земји како одговор на популарните стравови.[8] Останува да се користи како конзерванс за годишните вакцини против грип.[9]

Историја[уреди | уреди извор]

Морис Караш, хемичар од Универзитетот во Мериленд, поднел барање за патент за тиомерсал во 1927 година;[10] Ели Лили подоцна го продавал соединението под трговското име Мертиолат.[11] Ин витро тестовите спроведени од страна на истражувачите на Лили, Х.М.[11] Се користеше за убивање бактерии и спречување на контаминација во антисептичките масти, креми, желеа и спрејови што ги користат потрошувачите и во болниците, вклучувајќи спрејови за нос, капки за очи, раствори за контактни леќи, имуноглобулини и вакцини. Тиомерсалот се користел како конзерванс ( бактерицид ), така што може да се користат повеќедозни ампули со вакцини наместо ампули со една доза, кои се поскапи. До 1938 година, помошникот директор за истражување на Лили го наведе тиомерсалот како еден од петте најважни лекови што некогаш биле развиени од компанијата.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Thimerosal T5125“.
 2. Chambers, Michael. „ChemIDplus – 54-64-8 – RTKIYNMVFMVABJ-UHFFFAOYSA-L – Thimerosal [USP:JAN] – Similar structures search, synonyms, formulas, resource links, and other chemical information“. chem.sis.nlm.nih.gov. Посетено на 3 April 2018.
 3. Sharpe, M. A.; Livingston, A. D.; Baskin, D. S. (2012). „Thimerosal-Derived Ethylmercury is a Mitochondrial Toxin in Human Astrocytes: Possible Role of Fenton Chemistry in the Oxidation and Breakage of mtDNA“. Journal of Toxicology. 2012: 1–12. doi:10.1155/2012/373678. PMC 3395253. PMID 22811707. ...widely used in medical products, including as a preservative in vaccines, immunoglobulin preparations, skin test antigens, antivenins, ophthalmic and nasal products, and tattoo inks...
 4. Immunization Safety Review Committee, Board on Health Promotion and Disease Prevention, Institute of Medicine (2004). Immunization Safety Review: Vaccines and Autism. Washington, DC: The National Academies Press. ISBN 978-0-309-09237-1.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 5. Doja, Asif; Roberts, Wendy (November 2006). „Immunizations and autism: a review of the literature“. Can J Neurol Sci. 33 (4): 341–46. doi:10.1017/s031716710000528x. PMID 17168158.
 6. „Vaccines Do Not Cause Autism“. cdc.gov. Посетено на 29 November 2015.
 7. Gołoś, A; Lutyńska, A (2015). „Thiomersal-containing vaccines - a review of the current state of knowledge“. Przeglad Epidemiologiczny. 69 (1): 59–64, 157–61. PMID 25862449.
 8. Bigham, M; Copes, R (2005). „Thiomersal in vaccines: balancing the risk of adverse effects with the risk of vaccine-preventable disease“. Drug Saf. 28 (2): 89–101. doi:10.2165/00002018-200528020-00001. PMID 15691220.
 9. Празен навод (help)
 10. U.S. Patent 1.672.615 "Alkyl mercuric sulphur compound and process of producing it".
 11. 11,0 11,1 11,2 Baker, JP (2008). „Mercury, Vaccines, and Autism: One Controversy, Three Histories“. Am J Public Health. 98 (2): 244–53. doi:10.2105/AJPH.2007.113159. PMC 2376879. PMID 18172138.