Суперкуп на Египет 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Суперкуп на Египет 2017
Hazza Bin Zayed Stadium-1600x508.jpg
Хаза Бин Зајед стадионот на кој се одржал натпреварот
По продолженија
Датум12 јануари 2018
СтадионСтадион Хаза Бин Зајед, Ал Аин
СудијаОАР Амар Ал Џунаиби
2016
2018

Суперкупот на Египет 2017 (исто така познат и како САИБ Суперкуп на Египет 2017 поради спонзорски причини) бил 15-тото издание на Суперкупот на Египет, годишен фудбалски натпревар помеѓу победниците на Египетската Премиер лига и Купот на Египет. Во натпреварот обично се натпреваруваат победниците на Премиер лигата и Купот на Египет, но откако Ал Ахли ја освоил двојната круна во претходната сезона (Премиер лига на Египет 2016-2017 и Фудбалски куп на Египет 2016-2017), Ал Масри се квалификувале за суперкупот како вицешампион на купот. Натпреварот за трета година по ред се одржал во Обединетите Арапски Емирати на Стадионот Хаза Бин Зајед во Ал Аин, Абу Даби.

Ал Ахли го освоил Суперкупот на Египет 2017 победувајќи со 1-0 по продолженија со погодокот на Валид Азару во 101-вата минута, по катастрофалната грешка на голманот на Ал Масри Ахмед Буска.[1]

Детали од натпреварот[уреди | уреди извор]

12 јануари 2018 (2018-01-12)
20:00 ГСТ
Ал Ахли Ал Ахли 1–0 (прод.) Ал Масри Ал Масри Стадион Хаза Бин Зајед, Ал Аин
Судија: ОАР Амар Ал Џунаиби[2]
Азару гол 101' Извештај
Ал Ахли
Ал Масри
GK 16 Египет Мохамед Ел Шенави
LB 21 Тунис Али Малул
CB 12 Египет Ајман Ашраф
CB 20 Египет Саад Самир добил жолт картон во 54-тата минута 54'
RB 24 Египет Ахмед Фати добил жолт картон во 21-вата минута 21'
CM 25 Египет Хосам Ашур Captain sports.svg добил жолт картон во 107-мата минута 107'
CM 14 Египет Амр Елсолиа добил жолт картон во 120-тата минута 120'
AM 19 Египет Абдала Саид заменет 120+2'
LW 28 Нигерија Џуниор Аџаји заменет 97'
RW 11 Египет Валид Солиман заменет 83'
CF 9 Мароко Валид Азару добил жолт картон во 57-мата минута 57'
Substitutes:
GK 1 Египет Шериф Екрами
DF 30 Египет Мохамед Хани
MF 8 Египет Моамен Закарија влегол во игра 83'
MF 35 Египет Карим Недвед влегол во игра 120+2'
FW 5 Египет Ислам Мохареб влегол во игра 97'
FW 17 Египет Ахмед Хамуди
FW 18 Египет Марван Мохсен
Тренер:
Египет Хосам Ел Бадри
GK 26 Египет Ахмед Буска
LB 19 Египет Мохамед Хамди добил жолт картон во 15-тата минута 15'
CB 4 Буркина Фасо Мохамед Кофи
CB 24 Египет Ахмед Гуда
RB 32 Египет Карим Ел Ираки
CM 5 Египет Фарид Шавки заменет 115'
CM 7 Египет Ислам Иса
AM 10 Египет Валид Хасан заменет 108'
LW 21 Египет Мохамед Грендо
RW 25 Египет Ахмед Шукри заменет 72'
CF 15 Египет Ахмед Гомаа Captain sports.svg
Substitutes:
GK 16 Египет Махмуд Ел Сајед
DF 13 Египет Ислам Салех влегол во игра 115'
DF 35 Сирија Абдула Ал Шами
MF 8 Египет Амр Муса влегол во игра 72'
MF 12 Египет Мостафа Али
MF 28 Египет Мохамед Абу Шаешаа
FW 20 Буркина Фасо Исуф Утара влегол во игра 108'
Тренер:
Египет Хосам Хасан

Помошни судии:

 • Линиски судии:
  • ОАР Ахмед Ал Рашди
  • ОАР Јасим Абдула
 • Четврти судија: ОАР Хамад Ал Јусеф

Правила на натпреварот

 • 90 минути.
 • 30 минути продолженија ако е потребно.
 • Изведување пенали ако резултатот е и понатаму нерешен.
 • Повикани седум резервни играчи, од кои најмногу три можат да бидат искористени.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. [Terrible goalkeeper blunder gifts Ahly Super Cup title with 1-0 win over Masry Terrible goalkeeper blunder gifts Ahly Super Cup title with 1-0 win over Masry]
 2. Emirati referee to officiate Egyptian Super Cup“, „Sada El Balad“, 10 јануари 2018 (посет. 10 јануари 2018 г).