Стина Лундберг Дабровски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стина Лундберг Дабровски
Стина Лундберг Дабровски во Мај 2014
Роден(а)Стина Лундберг Дабровски
3 декември 1950 (1950-12-03) (72 г.)
Örebro, Шведска
Деца4

Стина Лундберг Дабровски (родена на 3 декември 1950 година) е шведски новинар, телевизиски водител, продуцент, писател и професор по телевизиска продукција. Таа интервјуирала многу меѓународни лидери, политичари и познати личности. Таа е дел од шведската телевизија од 1982 година, кога започнала како ко-водител на естрадното шоу Nöjesmaskinen, заедно со Свен Меландер. Нејзините интервјуа и програми со Маргарет Тачер, Нелсон Мандела, Хилари Клинтон, Јасер Арафат, кралот Абдула од Јордан, Мадона, Клинт Иствуд и Том Хенкс ги гледале милиони гледачи во Скандинавија и Европа .

Кариера[уреди | уреди извор]

Стина Лундберг Дабровски го започнала своето образование во 1973 година на Journalisthögskolan (Одделот за новинарство, медиуми и комуникација на Универзитетот во Стокхолм). Таа присуствувала на радио одделот на Шведскиот институт за драмска уметност од 1979 до 1981 година. За време на студиите, таа работела како хонорарен известувач за шведски медиуми како што се радио програмата Дагенс Еко и дневниот весник Афтонбладет .

Во 1982 година Дабровски станала ко-водител на популарната естрада Nöjesmaskinen на Шведската национална телевизија . Нејзин ко-домаќин бил шведската славна личност Свен Меландер . Помеѓу 1985 и 1986 година Дабровски била водител на телевизиските програми Магасинет и 20:00 часот . Таа, исто така, водела програми за шведските ТВ4 и ТВ3. Таа има продуцирано многу свои програми преку нејзината компанија, Stina Lundberg Produktion, како и продуцирана од ТВ Дабровски, во сопственост на нејзиниот сопруг и колега новинарот Кјел Дабровски.

Подоцна таа се занимавала со прашањето за возрасна дискриминација на жените во телевизиската гранка.[1]

Интервјуа и документарни филмови[уреди | уреди извор]

Дабровски го обиколила светот, интервјуирајќи ги Моамер ел-Гадафи, Јасер Арафат, Хилари Клинтон, Маргарет Тачер, Далај Лама, Нелсон Мандела, Диего Марадона, Беназир Буто и Арнолд Шварценегер . Таа исто така интервјуирала забавувачи и културни личности како Мадона, Леонард Коен, Доли Партон и Норман Мејлер . Дабровски продуцирала и била домаќин на многу документарни филмови и репортажи. Неколку биле контроверзни, како што е длабинскиот поглед на семејството кои се членови на Кју Клукс Кланот во САД. Снимила документарни филмови за Куба и Колумбија, како и уникатно интервју со подкомандантот Маркос и програма за запатистичките герилци во Мексико. Таа водела неколку политички дебати во Шведска за време на изборните години и била домаќин на програми за актуелни настани, како што е Debatt на телевизијата Sveriges (2008).

Скокот Стина[уреди | уреди извор]

Дабровски е позната по нејзиниот заштитен знак во кој гостите скокаат на крајот од секоја програма. Скокот е замрзнат во воздухот и се прикажува со крајните кредити по секое интервју. Многу гости, меѓу кои и Далај Лама, скокнаа за Стина. Маргарет Тачер, Беназир Буто и Нелсон Мандела беа единствените гости кои го одбија скокот.

Награди[уреди | уреди извор]

Низ годините на Дабровски и биле доделени врвни шведски новинарски признанија. Во 1991 година ја добила Stora Journalistpriset (Големата награда за новинарство) и била прогласена за „највлијателна новинарка“ и „најпопуларна ТВ личност“ од неколку од најголемите шведски весници. Во 2005 година, шведската ТВ програма Folktoppen ја анкетирала шведската јавност и Дабровски била избрана за „најдобар ТВ водител на сите времиња“.

Автор и професор[уреди | уреди извор]

Книгата на Стина Лундберг Дабровски Stinas Möten е објавена во 2006 година. Содржи лични присетувања и приказни од зад сцената од некои од нејзините најнезаборавни интервјуа како Нелсон Мандела и гувернерот Арнолд Шварценегер. Нејзината прва книга, Dabrowski möter sju kvinnor, била објавена во 1993 година.

Во 2008 година станала професорка по телевизиска продукција на Универзитетскиот колеџ за филм, радио, телевизија и театар во Стокхолм.

Интервјуа[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. Arne Lapidus (22 July 2013). „Stina Dabrowski om den dalande karriären“ (Swedish). Expressen. Посетено на 16 May 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]