Список на кратери на Месечината

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кратерот Тихо сликан со вселенскиот телескоп „Хабл“.[1]

Ова е список на кратери на Месечината, од кои повеќето се ударни. Со нивната номенклатурата раководи Меѓународниот астрономски сојуз, и затоа опфатени се само кратерите признаени од таа организација.

Каталог[уреди | уреди извор]

Ова е азбучен список на кратерите, каде секоја буква има своја страница:

Позначајни кратери[уреди | уреди извор]

Ова се поголемите кратери на видливата страна на Месечината, дадени со нивните пречници:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]