Супермесечина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Супермесечина од 19 март 2011 година (десно), во споредба со изгледот на месечината од 20 декември 2010 година. (лево); поглед од Земјата

Супермесечинаполна месечина или млада месечина која скоро се совпаѓа со перигеј - односно најблиското растојание на кое месечината се наоѓа од Земјата во својата елипсовидна орбита - што резултира со малку поголема од вообичаената очигледна големина на месечевиот диск како што е гледано од Земјата[1]. Техничкото име е перигеј-сизигија (на системот Земја-Месечина-Сонце) или целосна (или нова) Месечина околу перигеја. Терминот супермесечина е астролошки по потекло и нема прецизна астрономска дефиниција[2].

Вистинската поврзаност на Месечината со океанските и корусните плими, довело до тврдења дека феноменот на супермесечина може да биде поврзан со зголемен ризик од настани како земјотреси и вулкански ерупции, но не е пронајдена таква врска[3].

Спротивниот феномен од супермесечина се нарекува микромесечина[4], иако овој термин не е толку раширен како супермесечина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Staff (September 7, 2014). „Revisiting the Moon“. New York Times. Посетено на September 8, 2014.
  2. Plait, Phil. „Kryptonite for the supermoon“. Bad Astronomy. Discover. Посетено на August 29, 2015.
  3. Rice, Rachel. „No Link Between 'Super Moon' and Earthquakes“. Discovery News. Посетено на March 20, 2015.
  4. „What Is a Micromoon?“. timeanddate.com. Stavanger, Norway: Time and Date AS. Посетено на August 6, 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]