Список на градови во Боцвана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Боцвана.

Градовите во Боцвана се најголемите населени места во државата. Во оваа статија се наведени градовите (населените места) во државата со над 10.000 жители. Во задебелени букви се дадени главните градови на окрузите.

Градови[уреди | уреди извор]

ранг име округ пописен округ население, 2001[1] мажи жени
1. Габороне Југоисточен Габороне 186,007 91,823 94,184
2. Франсистаун Североисточен Франсистаун 83,023 40,134 42,889
3. Молепололе Квененг Источне Квененг 62,739 28,617 34,122
4. Серове Централен Централно Серове/ Палапје 52,831 25,400 27,431
5. Селеби-Пикве Централен Селибе Пикве 49,849 24,334 25,515
6. Маун Северозападен Источен Нгамиланд 49,822 23,714 26,108
7. Кање Јужен Нгвакеце 48,143 22,451 25,692
8. Махалапје Централен Централно Махалапје 43,538 21,120 22,418
9. Могодитшане Квененг Источен Квененг 40,753 20,972 19,781
10. Мочуди Кгатленг Кгатленг 39,349 18,490 20,859
11. Лобаце Југоисточен Лобаце 29,689 14,202 15,487
12. Палапје Централен Централно Серове/ Палапје 29,565 13,995 15,570
13. Рамоцва Југоисточен Југоисток 25,738 12,027 13,711
14. Мошупа Југоисточен Нгвакеце 22,811 10,677 12,134
15. Тлоквенг Југоисточен Југоисток 22,038 10,568 11,470
16. Бобононг Централен Централен Бобононг 21,020 9,877 11,143
17. Тамага Квененг Источен Квененг 20,527 9,332 11,195
18. Летлакане Централен Централно Ботети 19,539 9,848 9,691
19. Тонота Централен Централно Тутуме 18,816 8,745 10,071
20. Мадинаре Централен Централно Бобононг 15,712 7,600 8,112
21. Џваненг Јужен Џваненг 15,179 7,613 7,566
22. Тутуме Централен Централно Тутуме 14,707 6,555 8,152
23. Габане Квененг Источен Квененг 12,530 5,882 6,648
24. Шошонг Централен Централно Махалапје 11,176 5,521 5,655
25. Ганзи Ганзи Ганзи 10,795 5,375 5,420

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Central Statistics Office (2002-04). „POPULATION OF TOWNS, VILLAGES AND ASSOCIATED LOCATLITIES“ (PDF). 2001 POPULATION AND HOUSING CENSUS. Gaborone, Botswana. Посетено на 2010-07-03. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Поврзано[уреди | уреди извор]