Разлика помеѓу преработките на „Александар Турунџев“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
{{Биог-никулец}}
'''Александар Турунџев''' е роден во [[1871]] година во село [[Горно Врбени]], [[Леринско]]. Во почетокот на своето револуционерно делување бил активен во ајдутска чета, а подоцна станал член и на Револуционерната организација.
 
'''Александар Турунџев''' е роден во [[1871]] година во село [[Горно Врбени]], [[Лерин]]ско. Во почетокот на своето револуционерно делување бил активен во ајдутска чета, а подоцна станал член и на [[ВМРО|Револуционерната организација]]. Учествува во [[Илинденско востание|Илинденското востание]]. Кон крајот на [[1904]] година, доаѓа во селото [[Ајтос]] со својата чета. Предаден, фатен од турски војници и спроведен во битолскиот затвор. По една година затвор, на 29 август односно [[11 септември]] [[1905]] година, нов стил, е обесен на битолскиот [[Ат-пазар]].
 
==Надворешни врски==
 
*[http://www.makedonskosonce.com/broevis/2002/sonce429/Tekst38.htm МАКЕДОНИЈАМакедонија ЌЕќе БИДЕбиде СЛОБОДНАслободна!]
 
[[Category:Историја на македонскиот народ|С]]
6.103

уредувања

Прегледник