Мегалит: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 107 бајти ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Мегалит''' претставува сложенка од двата [[Грцијастарогрчки јазик|грчкистарогрчки]] [[збор]]а - ''μέγας'' (голем'''мегас'''), +што значи ''голем'', и ''λίθος'' ([[камен]]'''литос'''), што значи ''камен''. Кога ќе се каже дека нешто е мегалитско, на пример [[гроб]], [[опсерваторија]] и слично, се подразбира дека е направено од прилично огромни [[Камен|камења]] кои се употребени како [[основа]] за некаква [[структура]] или [[споменик]]. Ги има несекаде во светот, некои се лоцирани долж [[Медитеран]]от, концентрирани во [[Западна Европа]], или само во [[Англија]]. Сите тие [[Архитектура|архитектонски]] [[Праисторија|праисториски]] [[Споменик|споменици]] во суштина имаат свои составни [[елемент]]и:
 
 
13.850

уредувања

Прегледник