Прејди на содржината

Долмен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пулнабрионскиот долмен во областа Клер, Ирска

Долмен (tol-маса, men-камен) или камена маса e стар бретонски израз за да се означат камените гробни конструкции во вид на џиновски маси, бидејќи навистина така изгледаат.

Можат да бидат составени од два исправени камена и еден хоризонтален кој налегнува во нив (формирајќи ја буквата П) па сè до групација од такви камења. Најчесто се состојат од три до шест големи камени блокови вкопани во земја преку кои е положена огромна камена плоча.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]