Разлика помеѓу преработките на „Разговор:Македонско-одрински доброволни чети“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
(→‎Гласање: што е во книгите)
# {{За}} --[[User:StanProg|Стан]] <small>([[User talk:StanProg|разговор]])</small> 16:51, 13 март 2009 (UTC) {{Коментар}} Наведени се неколку извори од македонски историчари и при '''сите''' се използува "Македонско-одринско ополчение". Ова е единствениот поим '''извесен во македонската историографиjа'''. Не постои '''ни еден извор''' согласно кои поимот да е "Македонско-одрински доброволен корпус" - измислен/инвентиран и се употребува за прв пат на 22 јуни 2008 од [[Корисник:MacedonianBoy]] ('''[[en:Wikipedia:No original research|Wikipedia does not publish original research or original thought]]''').
#{{За}} Има утврден поим за оваа единица во македонската историографиjа. Зошто треба сега да се измислуват нови? Мислам дека вакви прашања дури не треба да се решават со гласање: [[en:Wikipedia:No original research]]--[[User:Иван|Иван]] <small>([[User talk:Иван|разговор]])</small> 10:04, 14 март 2009 (UTC)
#{{За}} Да бидеме поштени и да ја читаме нашата историографија. Тамо нема "'''доброволен'''" или "'''корпус'''". Ополчение не е бугарски збор.--[[User:Кукушанец|Кукушанец]] <small>([[User talk:Кукушанец|разговор]])</small> 15:06, 14 март 2009 (UTC)
 
=== Против ===
97

уредувања

Прегледник