Разлика помеѓу преработките на „Немеја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 18 бајти ,  пред 4 месеци
с
Исправка, replaced: грчката мито → старогрчката мито, грчка митологија → старогрчка митологија (2), Старостаро → Старо
с (Исправка, replaced: грчката мито → старогрчката мито, грчка митологија → старогрчка митологија (2), Старостаро → Старо)
 
'''Немеја''' (јазик грчки|Νεμέα) во [[грчкастарогрчка митологија|грчкатастарогрчката митологија]] била [[нимфа]], која [[Пиндар]] ја поистоветувал со [[Пандија]].<ref>[http://www.theoi.com/Titan/Pandeia.html -{theoi.com: Pandeia}-], Приступљено 15. 4. 2013.</ref>
 
== Митологија ==
Била [[најада]] од [[извор]]от во градот [[Немеја (град)]] на [[Аргос]] и според [[Паусанија (путописец) Паусанија]], најстарата ќерка на речниот бог [[Асоп]]. [[Плутарх]] ја опишал како бижица на градот кој го носел нејзиното име. Освен што е поистоветена со Пандија, поистоветена е и со [[нимфа]]та [[Лангија]]. <ref>[http://www.theoi.com/Nymphe/NympheNemea.html -{theoi.com: Nemea}-], Приступљено 15. 4. 2013.</ref> Како ќерка на речниот бог, таа и сама [[персонификација]] река која ја правилараницата помеѓу [[Сикион]] и [[Коринт]].Според некои извори, таа е мајка на [[Архемор]] во чија част се оснивани [[немејски игри]].<ref name="боок">[http://books.google.com/books?id=DCMCp9Ji5F4C&pg=PA150&lpg=PA150&dq=nemea+nymph&source=bl&ots=VR5V_e0rvP&sig=Ff_4J8p4Y9J80LYY5X3at9blVKU&hl=en&ei=fhxnTM6kNMKMOKLf2LgF&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4&ved=0CCIQ6AEwAw#v=onepage&q=nemea%20nymph&f=false -{Greek nymphs: myth, cult, lore, р. 150-151}-]; -{Jennifer Lynn Larson}-</ref>
 
== Во уметноста ==
Нејзиниот лик најверојатно се појавува на вазна од 6 век каде се прикажани [[Херакле]] и [[Немејски лав]], како после борба принесува вода на јунакот. [[Паусанија (путописец)|Паусанија]] известувал дека нејзината [[статуа]] заедно со статуата на нејзиниот татко Асоп и другите негови ќерки била во [[Олимпија (Грција) |Олимпија]].<ref name="боок"/>
 
== Наводи ==

Прегледник