Лангија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лангија во старогрчката митологија била нимфа.

Митологија[уреди | уреди извор]

Била најада од изворот во градот Немеја на Аргос. Поистоветена е со нимфaта Немеја и најверојатно ќерка на речниот бого Асоп. Нејзиниот извор единствено не пресушил кога Дионис пратил суша на Аргос, но по волјата на боговите својот извор го чувала во тајност. Архемор и донел тажни вести, дека нимфата не била почитувана, но таа сеедно, ја почитувала волјата на боговите. Заслужената слава сепак добила како божество при воспоставување на немејските игри.[1] Нејзините води го спасиле Аргос.[2]

Биологија[уреди | уреди извор]

Латинското име на оваа личност (Langia) е назив за родот во рамките на групата пеперутки.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. -{theoi.com: Langia}-, Посетено на 10. 4. 2013.
  2. Vessey 1973, стр. 170.
  3. -{Encyclopedia of Life: Langia}-, Посетено на 10. 4. 2013.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Vessey, David (1973). Statius and the Thebaid. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-20052-3.