Разлика помеѓу преработките на „Отровен брадавичар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Македонски назив на предлошката, replaced: Cite book → наведена книга
с (→‎Заштитна состојба: removing category per CFD, replaced: унија за заштита → сојуз за заштита)
с (→‎top: Македонски назив на предлошката, replaced: Cite book → наведена книга)
| binomial_authority = [[Едвард Дринкер Коуп|Cope]], 1869
}}
'''Отровниот брадавичар''', '''аризонски брадавичар''' наречен и '''гилско чудовиште''' ({{науч|Heloderma suspectum}}) — вид на отровен [[гуштер]] [[брадавичари|брадавичар]] населен во југозападните Американски држави и северно [[Мексико]] и [[Гватемала]]<ref name=":6">{{Citeнаведена bookкнига|last=Bogert, Charles M.; Rafael Martin del Campo|first=|title=The Gila Monster and its allies: the relationships, habits, and behavior of the lizards of the Family Helodermatidae|publisher=Bulletin of the American Museum of Natural History|year=1956|isbn=|location=New York|pages=}}</ref> (но не и во [[Долна Калифорнија]]). Тежок, спор гуштер, долг до 60 сантиметри, отровниот брадавичар е единствениот отровен гуштер населен во Америка и еден од единствените два вида на отровни гуштери во Северна Америка, а другиот е близу сроден со [[мексикански брадавичар|мексиканскиот брадавичар]] (H. horridum)
[[Податотека:Mexican-Beaded-Lizard.jpg|thumb|right|Отровен брадавичар во зоолшката градина во Луисвил, Кентаки.]]
 

Прегледник