Разлика помеѓу преработките на „Политбиро“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 13 бајти ,  пред 27 дена
с
Македонски назив на предлошката, replaced: Наведи енциклопедија → наведена енциклопедија
с (Македонски назив на предлошката, replaced: Наведи енциклопедија → наведена енциклопедија)
 
 
== Имиња ==
Терминот „политичко биро“ доаѓа од [[Руски јазик|руското]] ''политичко биро'' ({{Јаз|ru|''Политбюро''}}). [[Шпански јазик|Шпанскиот]] израз ''Politburó'' е директно позајмен од руски јазик, како и [[Германски јазик|германскиот]] ''Politbüro''. [[Кинески јазик|Кинески]] користи [[калке]] ({{Lang-zh|政治局}}), од каде што [[Виетнамски јазик|виетнамските]] ({{Јаз|vi|''Bộ Chính trị'' "部政治"}}) и [[корејски|корејските]]те ( {{Јаз|ko|정치국, 政治局}} ''Jeongchiguk'') термините произлегуваат.
 
== Историја ==
Првото политичко биро било создадено во [[Русија]] од страна на [[Комунистичка партија на Советскиот Сојуз|Болшевичката партија]] во 1917 година за да обезбеди силно и континуирано водство за време на [[Руска револуција|Руската револуција]] што се случила истата година.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.archontology.org/nations/ussr/cpsu/politburo_hist.php|title=USSR: Communist Party: Politburo|publisher=Archontology.org|accessdate=2014-06-16}}</ref><ref>{{Навединаведена енциклопедија|url=http://www.britannica.com/EBchecked/topic/467548/Politburo|title=Politburo (Soviet political body) – Encyclopædia Britannica|accessdate=2014-06-16}}</ref> Првото политичко биро имало седум члена: [[Владимир Илич Ленин|Ленин]], [[Григориј Зиновиев|Зиновиев]], [[Лев Каменев|Каменев]], [[Лав Троцки|Троцки]], [[Јосиф Сталин|Сталин]], [[Григори Соколников|Соколников]] и [[Андреј Бубнов|Бубнов]].<ref>Dmitri Volkogonov, ''Lenin. A New Biography'', translated and edited by Harold Shukman (New York: The Free Press, 1994), p. 185.</ref> Во текот на ХХ век, меѓу другите нации кои имале политичко биро биле [[Политбиро на Централниот комитет на Комунистичката партија на СССР|СССР]], [[Партија за социјалистичко единство на Германија|Источна Германија]], [[Авганистан]], [[Чехословачка]] и [[Народна Република Кина|Кина]]. Денес има пет земји кои имаат систем на политбиро: [[Политбиро на Комунистичката партија на Кина|Кина]], [[Северна Кореја]], [[Лаос]], [[Виетнам]] и [[Куба]].<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://geography.about.com/od/lists/tp/communistcountries.htm|title=A List of Current Communist Countries|date=2014-05-29|publisher=Geography.about.com|accessdate=2014-06-16}}</ref>
 
== Социјалистички/марксистичко-ленинистички држави ==

Прегледник