Политбиро на Централниот комитет на Комунистичката партија на СССР

Од Википедија — слободната енциклопедија
Советски Сојуз

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Советскиот СојузАтлас

Политбирото на Централниот комитет на Комунистичката партија на СССР (руски: Политбюро) познато по презедиумот од 1952 до 1966, функционирало како централна институција за формирање на полиси (централни политики) и управно тело на Комунистичката Партија на Советскиот Сојуз. Политбирото било составено од највисоките членови на Централниот Комитет[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Politburo“. Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Inc. 2014. Посетено на 4 November 2014.