Константна функција: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Формална дефиниција и обопштување: Јазично подобрување, replaced: радиус → полупречник
с (→‎Основни својства: clean up, replaced: accessdate=January → accessdate=1 January (2))
с (→‎Формална дефиниција и обопштување: Јазично подобрување, replaced: радиус → полупречник)
 
:'''Пример:''' ''z''(''x'',''y'')=2 е константна функција од ''А''='''R²''' и ''B''='''R''' каде што секој ''X''=(''x'',''y'') се пресликува во 2. Графикот на оваа константна функција е рамнината во простор која е паралелна со ''х''0''у'' рамнината и која врви низ точката (0,0,2). Друг пример: ''z''(''x'',''y'')=0 e идентично нултата функција чиј график е ''х''0''у'' рамнината во простор.
 
:'''Пример:''' [[Поларна функција|Поларната функција]] ''ρ''(''φ'')=2,5 е константната функција каде што секој ''агол'' φ се пресликува во ''полупречникот'' ρ=2,5. Графикот на оваа константна функција е кружницата со радиусполупречник 2,5 во рамнината.
 
<div style="margin-left:15px">

Прегледник