Ксантин: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 5 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со исправно име на предлошка, replaced: {{никулец за органско соединение}} → {{органско соединение-никулец}}
с (Bot: Migrating 27 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q50980 (translate me))
с (→‎top: Замена со исправно име на предлошка, replaced: {{никулец за органско соединение}} → {{органско соединение-никулец}})
'''Ксантинот''' е пуринска база присутна во повеќето човечки ткива и течности и во другите организма. Некои благи стимуланси се деривати на ксантинот, вклучувајќи ги [[кофеин]]от и [[теобромин]]от.
 
{{никулец за органско соединение-никулец}}
 
[[Категорија:Ксантини| ]]

Прегледник