Разлика помеѓу преработките на „Николај Чернишевски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: креатор → творец, твореци → творци
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: креатор → творец, твореци → творци)
 
Новинарската дејност на Чернишевски е насочена кон решавање на општествените проблеми во Русија преку искоренување на крепсоничките односи. Во печатот објавил историско-литературни и литературно-критички статии, го заштитува реализмот во литературата и ја утврдува тезата дека литературата треба да служи во интерес на народот.
 
По 1857 година целото негово внимание е насочено кон економските и политички проблеми во Русија. Заедно со Херцен станува еден од креаторитетворците на [[народњаштво]]то. Влијанието на Чернишевски во руското општество расте силно особено по укинувањето на крепсоничките односи на 19 февруари 1861 година. Во своето најпознато дело ''"Што да се прави"'' (1862-1863 година) Чернишевски го опишува животот на луѓето во новото општество на ''" разумни егоисти "'', кои живеат од својот труд и на нов начин го организираат одговараат семеен живот и животот во општеството.
 
Поради својата политичка и литературна дејност Чернишевски е уапсен и осуден во 1864 година на 7 години тешка работа и вечен прогон на [[Сибир]]. Откако ја ислужува својата присилна казна, во 1871 година тој е населен во Виљуската тврдина, каде живее до 1883 година, кога му е дозволено да се прсели во [[Астрахањ]] под постојан полициски надзор. Во јуни 1889 година Чернишевски добива дозвола да живее во својот роден град Саратов, каде што умира на 29 октомври истата година.

Прегледник