Александар Херцен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Херцен

Александар Иванович Херцен (на руски: Алекса́ндр Ива́нович Ге́рцен; 6 април 1812, Москва21 јануари 1870, Париз) бил руски филозоф, книжевник и публицист. Припаѓа на основачите на аграрниот популизам и се нарекува како татко на рускиот социјализам. Неговата дејност придонела во политичките процеси за ослободување на кметовите во 1861 година [1].

Дела[уреди | уреди извор]

  • Кто виноват?
  • Мимоездом рассказ
  • Доктор Крупов
  • Сорока-воровка
  • Поврежденный повесть
  • Трагедия за стаканом грога
  • Скуки ради

Извори[уреди | уреди извор]