Разлика помеѓу преработките на „Новалис“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: ) е → ) —
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: Infobox writer → Инфокутија Писател (2))
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: ) е → ) —)
| signature =
}}
'''Новалис''' ([[германски јазик|германски]]: ''Novalis'') е псевдоним на '''Георг Филип Фридрих Фрајхер фон Харденберг''' (''Georg Philipp Friedrich Freiherr von Hardenberg'', [[1772]] - [[1801]]), еден од најважните [[Германска книжевност|германски]] писатели и филозофи на раниот романтизам . Припаѓал на кругот на „романтичарите од Јена“.
 
Тој ги засновал своите филозофски концепти на „религијата на љубовта“ и „магичниот идеализам“ врз мислата на [[Јохан Готлиб Фихте|Јохан Фихте]] . Тој ги поврзувал уметноста и религијата и тврдел дека целта е да се направи видлива апсолутна интуиција. Новалис велел дека задачата на човештвото е „да ја едуцира Земјата“. Ова ќе донесе човештвото да влезе во новото златно доба на хармонијата помеѓу човекот и природата.

Прегледник