Разлика помеѓу преработките на „Омејади“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Праведен калифат → Праведен Калифат
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Праведен калифат → Праведен Калифат)
'''Омејадска династија''' ([[арапски јазик|арапски]]: بنو أمية), позната и како '''умајадска династија''' — втора од четирите исламски калифати кои биле основани по смртта на пророкот [[Мухамед]]. Нејзиното име потекнува од [[Умајад ибн Абд Шамс]], кој бил прадедо на првиот умајадски калиф. Иако првично семејството живеело односно потекнувало од градот [[Мека]], сепак градот [[Дамаск]] бил главен град на нивниот калифат. Во текот на нивното постоење, нивната империја станала десета најголема империја на сите времиња по моќ и територија. Нивната династија била уништена од страна на [[Абасиди|Абасидската династија]] кои се преселиле кон [[Ал Анадулз]] и каде го основале [[Кордопски калифат|Кордопскиот калифат]].
 
Калифите опстојувале од времето на [[Мухамед]] сè до [[1924]] година, и истите биле контролирани од страна на различни династии, вклучувајќи ги [[Праведен калифатКалифат|Праведниот калифат]] по [[Мухамед]], Умајадскиот со седиште во [[Дамаск]] и [[Кордоба]], [[Абасиди|Абасидскиот калифат]] со седиште во [[Багдад]], [[Фатимиди]]те со седиште во [[Каиро]] и [[Османлии]]те со седиште во денешен [[Истанбул]].
 
 
== Наводи ==

Прегледник