Разлика помеѓу преработките на „Стефан Дечански“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: втор пат → вторпат using AWB
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: втор пат → вторпат using AWB)
 
 
[[Податотека:Manastir Visoki Dečani (Манастир Високи Дечани) - by Pudelek..jpg|мини|лево|Манастирот Високи Дечани]]
Стефан прво се оженил со Теодора, ќерката на бугарскиот цар Смилец. После, нејзината смрт се оженил по втор патвторпат, со Марија Палеологина, ќерката на паниперсевастот Јован Палеолог. За време на граѓанската војна во Византија помеѓу Андроник II и Андроник III, Стефан го поддржал стариот император. Како резултат на тоа, Стефан се нашол во опасна ситуација по поразот на Андроник II во 1328, а особено откако Андроник III формирал сојуз со бугарскиот цар [[Михаил III Шишман]]. Сепак, истата година Стефан успеал да ја победи бугарската армија кај Велбужд.
 
Набрзо потоа, Стефан Дечански бил заробен од неговиот син [[Стефан Душан]] и одведен во [[Звечан]], каде наскоро починал.

Прегледник