Разлика помеѓу преработките на „Коњари (Леринско)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.526 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
| име=Горно {{DISPLAYTITLE:Коњари (Леринско)}}
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{Инфокутија Место во Грција
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
|name = Коњари
{{Инфокутија за село во Егејска Македонија|
|name_local =
| слика мапа=
|image_map =
| име=Горно Коњари (Леринско)
{{Инфокутија за село во| Егејска Македонија| Лерин
| општина=
| ширина =
| околија=
| опис =
| популација=
| релјефна =
| поштенски број=
| натпис = Коњари
| повикувачки број=
| натпис_гол =
| надморска височина=
| положба =
| географска широчина=
| позадина =
| географска должина=
| бележник =
| веб=
| бележник_гол =
| врска =
|periphunit = [[Лерин (округ)|Лерин]]
|municipality = [[Лерин (општина)|Лерин]]
|municunit = Долно Клештино
|population =
|population_as_of =
|area_community =
|lat_deg = 40
|lat_min = 54
|lon_deg = 21
|lon_min = 30
|postal_code =
|area_code =
|licence =
|image_skyline =
|caption_skyline =
|elevation = 600
}}
 
'''Горно Коњари (Леринско)''' е поранешно село во [[Егејска Македонија]], [[Република Грција]].
 
== Географија ==
== Географиja и местоположба ==
Селото Коњари се наоѓало во денешната општина [[Лерин (општина)|Лерин]], во областа [[Западна Македонија (Грција)|Западна Македонија]], на 22 km североисточно од општинското седиште [[Лерин]] и 17 km источно од [[Долно Клештино]], во северниот дел на Леринското поле на самата граница со [[Република Македонија]].
 
== ИсториjaИсторија ==
Во XIX век Коњари е македонско село во Леринската каза на [[Османлиската империја]]. Во 1848 година рускот славист [[Виктор Григорович]] во „Очерк путешествия по Европейской Турции“ го опишува ''Кујнавите'' како македонско село.<ref>http://www.vostlit.info/Texts/Dokumenty/Bulgarien/XIX/1840-1860/Grigorovic/text3.phtml?id=2234</ref> Во „Етнография на вилаетите Адрианопол, Монастир и Салоника“, издадена во Истанбул во 1878 година, која се однесува на машкото население од 1873 година, селото е споменато два пати - еднаш како Којнаре (Koïnaré) со 75 домаќинства и 175 жители Македонци и 200 Роми, и втор пат како Којнарити (Koïnariti), кое е посочено како село во Леринската каза со 75 домаќинства и 210 жители Роми.<ref> „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр. 82-83 и 84-85.
</ref>
 
Според статистиката на Васил К'нчов („Македонија. Етнографија и статистика) во 1900 година во Горна Коњари има 280, а во Долно Коњари - 390 жители Турци.<ref>http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_38.htm</ref>
== Економија ==
 
Во [[Првата Балканска војна]] во 1912 година во селото влегуваат грчки чети и по [[Втората Балканска војна]] во 1913 година селото станува дел од [[Кралството Грција]].
== Демографија ==
 
== Наводи ==
== Општествени институции ==
 
== Културни и природни знаменитости ==
 
== Редовни настани ==
 
== Личности ==
 
== Култура и спорт ==
 
== Иселеништво ==
 
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:Лерин]]
[[Категорија:Населени места во Егејска Македонија]]
88

уредувања

Прегледник