Разлика помеѓу преработките на „Вистина“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 286 бајти ,  пред 2 години
(дополнување)
 
==Вистината како философска категорија==
Италијанскиот поет [[Џакомо Леопарди]] смета дека најголем дел од вистините за кои мислиме дека се апсолутни и општо се релативни и делумни.<ref>Đ. Leopardi, ''Pesme i proza''. Beograd: Rad, 1964, стр. 110.</ref> Исто така, тој вели дека ниту една нова вистина, особено ако е во спротивност со постојните сфаќања, дури ако е јасно докажана, не може да биде наеднаш прифатена (освен ако за неа нема материјални докази), таа може да се усвои само постепено, со текот на времето, онака како што луѓето ќе навикнуваат на неа. На тој начин, вистината која своевремено била исмејувана од современиците, најпосле станува општопозната. Овој отпор кон новите вистини е особено голем ако станува збор за фундаментални вистини кои уриваат голем број воспоставени мислења.<ref>Đ. Leopardi, ''Pesme i proza''. Beograd: Rad, 1964, стр. 92.</ref>
 
==Вистината како тема во уметноста и во популарната култура==

Прегледник