Разлика помеѓу преработките на „Река“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 463 бајти ,  пред 3 години
 
===Реката ккао тема во популарната музика===
* „Однеси ме до реката (''Take me to the river'')“ - песна на американската [[Рок музика|рок]]-група „Токинг„[[Токинг хедс“хедс]]“ (''Talking heads'') од 1978 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=6ar2VHW1i2w Talking Heads - Take Me To The River (HQ) - YouTube (пристапено на 17.4.2016)]</ref>
* „Дупка во реката“ (''Hole in the river'') - песна на австралиската поп-група „[[Краудед хаус]]“ (''Crowded House'') од 1986 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=DJ5IR7hlZ8g YouTube, Crowded House (Full Album) - Crowded House 1986 (пристапено на 21.6.2017)]</ref>
* „Некаде крај лудата река“ (''Somewhere Down The Crazy River'')“ - песна на американскиот рок-музичар [[Роби Робертсон]] (''Robbie Robertson'') од 1987 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=4KP9PNSUME4&index=6&list=PL8a8cutYP7fo7YuWjaK6IodUFpBu-pqfg YouTube, Robbie Robertson - Somewhere Down The Crazy River (пристапено на 23.10.2017)]</ref>
* „По реката“ (''Uz rijeku'') - албум на [[СФРЈ|југословенската]] [[Рок-музика|рок]]-група „[[Фит]]“ од 1988 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=JKKTNKvgK2g YouTube, FIT - UZ RIJEKU (FUL ALBUM) (пристапено на 8.4.2017)]</ref>
* „Река“ (''Rijeka'') - песна на [[СФРЈ|југословенската]] [[Рок-музика|рок]]-група „[[Фит]]“ од 1988 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=7GmQJadePI8 YouTube, Fit - Rijeka (пристапено на 8.4.2017)]</ref>
* „Скокни во рекатареката“ (''Jump in the river'')“ - песна на ирската поп-пејачка [[Шинејд О'Конор]] од 1989 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=PvMlUpXNe3w YouTube, sinead o'connor - jump the river - YouTube (пристапено на 11.5.2016)]</ref>
* „Крај бреговите на реките“ (''Along the Banks of Rivers'') - песна на американската [[рок]]-група „[[Тортоиз (рок-група)|Тортоиз]] (''Tortoise'')“ од 1996 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=Ik_jCRttEos&list=PL58392C9969643734&index=6 Tortoise - Along the Banks of Rivers (пристапено на 15.12.2016)]</ref>
* „На реките вавилонски“ (''By the Rivers of Babylon'') - песна на поп-групата „[[Бони М]]“ (''Bony M'').<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=9ybv4DOj-N0 Boney M ~ Rivers of Babylon (пристапено на 17.12.2016)]</ref>
* „Река“ (''The River'') - албум на музичаротафриканскиот музичар „[[Али Фарка Туре]]“ (''Ali Farka Touré'').<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=qI_h49D1xo8&t=35s Ali Farka Touré - The River - Full Album (пристапено на 20.2.2017)]</ref>
* „Средба крај реката“ (''A Meeting By the River'') - композиција на американскиот музичар [[Рај Кудер]] и индискиот музичар [[Вишва Мохан Бат]].<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=C2ygVcw4SCk YouTube, Ry Cooder - Ganges Delta Blues (пристапено на 20.2.2017)]</ref>
 

Прегледник