За природата на нештата: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Lucretius, De rerum natura.jpg|мини|десно|Воведот во ''За природата на нештата'' (изд. 1483), примерок изработен за папата [[Папа Сикст IV|Сикст IV]].]]
'''''За природата на нештата''''' ({{lang-la|De rerum natura}}) — [[поема]] напишана во првиот век од страна на римскиот поет и филозоф [[Лукретиј Кар]] (99 п.н.е – 55 п.н.е), со цел на римската јавност да ѝ ја претстави филозофијата на [[Епикур]]. Поемата е составена од околу 7,400 хексаметри и поделена е на шест ненасловени книги во кои авторот се занимава со епикурејската физика со богат поетски јазик и метафори.<ref name=TNY>{{Cite journal|first=Stephen|last=Greenblatt|authorlink=Stephen Greenblatt|title=The Answer Man – An ancient poem was rediscovered—and the world swerved|journal=[[The New Yorker]]|volume=LXXXVII|issue=23|date=8 August 2011|pages=28–33|issn=0028-792X|publisher=Condé Nast|url=http://www.newyorker.com/reporting/2011/08/08/110808fa_fact_greenblatt}}</ref>
 

Прегледник