Разлика помеѓу преработките на „Пријам“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 579 бајти ,  пред 5 години
Одбиени последните 2 промени (од 93.137.140.173) и ја поврати преработката 3423135 на Bjankuloski06
(Одбиени последните 2 промени (од 93.137.140.173) и ја поврати преработката 3423135 на Bjankuloski06)
[[File:Amphora death Priam Louvre F222.jpg|thumb|Пријам е убиен од страна [[Неоптелем]], детал од античко грне, 520–510 година п.н.е.]]
 
'''Пријам''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Πρίαμος'') бил крал на [[Троја]]. Пријам бил [[крал]] за време на [[Тројанската војна]].
 
== Тројанска војна ==
 
== Тројанска војна == što se desila vo 12 vek pred našata era ne bila razlog poradi ubavata Elena što ja grabnal Trojanskiot princ Paris -Aleksandar .Koj je kriv za vakva iskrivena istorija za ahejsko Trojanskata vojna ,naravno krive se Grčkite pisateli koi pišele novi pesni vo epot Ilijada. Tije namerno sakale da ja prikrijat pravata vistina za Ahejsko Trojanska vojna
Zapravo koja je pravata vistina Ahejcite i nivnite sojuznici poradi osvajanje na nova kopnena teritorija od drevna Makedonija,a vo nejzinata granica se naogale četri državi Mizija -Gevgelija i drugi gradovi , Peonija - Stobi i drugi gradovi ,Likija -Kavadarci ,Dardanija so gradić Troja( arheološki lokalitet do selo Kruševica)Taka da Ahejsko Trojanskata vojna se odigrala vo severozapadniot del od Makedonija ,a ne vo Mala Azija na mestoto Hisarlik .Sekoj koji saka poveće da doznaje od mojeto izlaganje deka troja se naoga vo Makedonija , neka na Google go napiše mojeto ime i prezime Stojovski Dragan
Тројанската војна започнала поради грабнувањето на спартанската кралица [[Елена Тројанска|Елена]] од страна на [[Парис (митологија)|Парис]]. Спарта не нападнала поради Елена туку поради богатството ([[злато]]то) што го имало во [[Троја]]. Пријам имал многу деца меѓу кои најпознати се: [[Хектор]], Парис, [[Диофоб]], [[Касандра (митологија)|Касандра]] и други. Во Хомеровата [[Илијада]] тој е претставен како многу мудар (паметен) крал. Хектор (неговиот син) е претставен како многу силен, храбар, мудар воин. Париз е претставен како кукавица, но тој го направил убиството на векот, убивајки го Ахилеј ([[Ахил]]). Некои велат дека го погодил Ахил со отровна стрела во петата со помош на [[Аполон]]. Според друг мит тој бил одличен стрелец најпрецизен во редовите на Тројанските редови.
 

Прегледник