Разлика помеѓу преработките на „Олоф Мелберг“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 767 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 37 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q192491 (translate me))
с
{{Infobox footballFootball biography 3-retired
| playername = {{flagicon|Шведска}} Олоф Мелберг
| image = [[Податотека:Olof Mellberg (cropped).jpg|220px]]
| fullname = Ерик Олоф Мелберг
| height = {{height|m=1.84}}
| dateofbirth = {{Birthbirth date and age|df=yes|1977|9|3}}
| cityofbirth = [[Амехарад]]{{роден во|Гулспанг|}}
| countryofbirth = [[Шведска]]
| currentclub = [[ФК Олимпијакос]]
| clubnumber = 4
| positionretired = [[одбрана31 (фудбал)|одбранајули [[2014]]
| position = [[Одбрана (фудбал)|одбрана]]
| youthyears1 = 1994–1996 | youthclubs1 = ЃулспангГулспанг
| years1 = 1996–1997 | caps1 = 47 | goals1 = 0 | clubs1 = [[ФК Дагерфорс]]
| years2years1 = 1997–19981996–1997 | caps2caps1 = 1747 | goals2goals1 = 0 | clubs2clubs1 = [[ФК{{Fb АИКteam Солна]]Degerfors}}
| years3years2 = 1998–20011997–1998 | caps3caps2 = 9817 | goals3goals2 = 10 | clubs3clubs2 = [[ФК{{Fb Расингteam Сантандер]]AIK}}
| years4years3 = 2001–20081998–2001 | caps4caps3 = 23298 | goals4goals3 = 71 | clubs4clubs3 = [[ФК{{Fb team АстонRacing Вила]]Santander}}
| years5years4 = 2008–20092001–2008 | caps5caps4 = 27 232 | goals5goals4 = 27 | clubs5clubs4 = [[ФК{{Fb team Aston Јувентус]]Villa}}
| years6years5 = 2009– 2008–2009 | caps6caps5 = 5027 | goals6goals5 = 72 | clubs6clubs5 = [[ФК Олимпијакос]]<!-- LEAGUE APPEARANCES &{{Fb GOALSteam ONLY-->Juventus}}
| years6 = 2009–2012 | caps6 = 71 | goals6 = 7 | clubs6 = {{Fb team Olympiakos}}
| nationalyears1 = 2000– | nationalcaps1 = 107 | nationalgoals1 = 7 | nationalteam1 = [[Шведска фудбалска репрезентација|Шведска ]]
| years7 = 2012–2013 | caps7 = 29 | goals7 = 2 | clubs7 = {{Fb team Villareal}}
| years8 = 2013–2014 | caps8 = 22 | goals8 = 3 | clubs8 = {{Fb team F.C. Copenhagen}}
| nationalyears1 = 2000–2000–2012 | nationalcaps1 = 107117 | nationalgoals1 = 78 | nationalteam1 = {{flagicon|Шведска}} [[Шведска фудбалска репрезентација|Шведска ]]
| pcupdate = 18 мај 2011
| ntupdate = 10 јуни 2011
}}
'''Ерик Олоф Мелберг''' (роден на {{роден на|3|септември|1977}} во [[Амехарад]]), е шведски [[фудбалер]] кој игра за [[Јувентус]] и за [[Шведска]]та репрезентација. Тој најчесто игра како стопер, но одлично се снаоѓа и на позицијата десен бек.
 
'''Ерик Олоф Мелберг''' (роден на [[3 септември]], [[1977]] во [[Гулспанг]]), е [[Швеѓани|шведски]] поранешен [[фудбалер]], [[Одбрана (фудбал)|играч од одбраната]].<ref>[http://www.juventus.com/site/ita/TAS_schedagiocatoreprimasquadra_3C28C92A95F64C9EAE954B2981AEC4E2.asp Профил на ''Juventus.com'']. преземено на 09-03-2015</ref><ref>[http://www.svenskfotboll.se/t9.aspx?id=3&p=1413927 Профил на ''svenskfotboll.se'']. преземено на 09-03-2015</ref>
Во [[јануари]] [[2008]] Мелберг бул купен од страна на Јувентус. Тој изјави дека сака да игра за Јувентус. Мелберг дебитираше за Јуве на 16 јули 2008, на натпреварот против второлигашот Пијаќенца, каде Јувентус неочекувано загуби со 1:0 на тој натпревар.
 
==Технички карактеристики==
{{Никулец за биографија}}
Природна позиција му била централен одбранбен играч, но исто така бил користен и на позицијата десен бек и како внатрешен играч од средниот ред.
 
== Наводи ==
{{DEFAULTSORT:Мелберг}}
{{наводи}}
 
{{Порталкутија
|right=yes
|boxwidth=200px
|marign=0px
|name1=Биографија
|image1=P vip.svg
|name2=Фудбал
|image2=Soccer ball.svg
|name3=Шведска
|image3= Flag of Sweden.svg
}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Мелберг, Олоф}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Шведски фудбалери]]
[[Категорија:Фудбалери на Светско првенство 2002]]
[[Категорија:Фудбалери на Светско првенство 2006]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК АИК]]
[[Категорија:Фудбалери на Расинг Сантандер]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Астон Вила]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Јувентус]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Олимпијакос]]
[[Категорија:Фудбалери на РасингФК СантандерВилјареал]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Копенхаген]]
[[Категорија:Фудбалери од Ла Лига]]
[[Категорија:Фудбалери од Премиер Лига]]

Прегледник