Разлика помеѓу преработките на „Хемија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 24 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Вик Ретлхед|Вик ...
с (Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Вик Ретлхед|Вик ...)
== Основни концепти во хемијата ==
 
=== Атом === Филип Костов
{{main|Атом}}
[[Податотека:Atom.png|thumb|Елементарни честички во атом од хелиум: два електрона (жолти) кои се околу јадрото, во електронската обвивка; протони (црвени) и два неутрона (зелени), кои се наоѓаат во јадрото на атомот.]]

Прегледник