Слепи змии (инфраред): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: {{Taxobox | name = Слепи змии | image = Ramphotyphlops braminus.jpg | image_width = 181px | image_caption = Brahminy blind snake,<br/>''Rampho...)
 
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Слепите змии''' или '''црвовидни змии''' ({{науч|Scolecophidia}}) се [[инфраред]]<ref name="ITIS">{{ITIS |id=634389 |taxon=Scolecophidia |accessdate=14 август 2007}} {{mk}}</ref> на [[змии]]. По големина се движат од 10 до 100&nbsp;см, но можат да бидат и многу мали (2&nbsp;мм). AllСите areживеат [[fossorial]]под земја.<ref name="">[http://www.palaeos.com/Vertebrates/Units/Unit260/260.200.html Scolecophidia] - Palaeos {{en}}</ref> Постојат 3 [[фамилија (биологија)|фамилии]] со 12 [[род (биологија)|рода]].<ref name="ITIS"/>
 
Во [[Македонија]] (и воопшто во Европа) е присутен само еден вид: [[црвовидна змија|црвовидната змија]] (''Typhlops vermicularis'').<ref>[http://www.undp.org.mk/content/Publications/Biodiverzitet%20mkd%283%29.pdf Анализа и валоризација на биодиверзитетот на национално ниво: 4. Валоризација на влечуги] - [[Министерство за животна средина и просторно планирање]] {{mk}}</ref>

Прегледник