Прејди на содржината

Виши змии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виши змии
Белоушка (Natrix natrix)
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Потколено: ’Рбетници
Класа: Влекачи
Ред: Лушпари
Подред: Змии
Инфраред: Виши змии
Nopcsa, 1923

Виши змии (науч. Alethinophidia) — инфраред на змии што ги опфаќа сите змии освен слепите/црвовидни змии (Scolecophidia). Опфаќа 15 фамилии, со 9 потсемејства и 316 рода.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Alethinophidia“. Обединет таксономски информативен систем. Посетено на 14 август 2007. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]