Слепи змии (инфраред)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слепи змии
Црвовидна змија
(Typhlops vermicularis)
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Потколено: ’Рбетници
Класа: Влекачи
Ред: Лушпари
Подред: Змии
Инфраред: Слепи змии
Cope, 1864
Синоними
  • Scolecophidia - Cope, 1864[1]

Слепите змии или црвовидни змии (науч. Scolecophidia) се инфраред[2] на змии. По големина се движат од 10 до 100 см, но можат да бидат и многу мали (2 мм). Сите живеат под земја.[3] Постојат 3 фамилии со 12 рода.[2]

Во Македонија (и воопшто во Европа) е присутен само еден вид: црвовидната змија (Typhlops vermicularis).[4]

Фамилии[уреди | уреди извор]

Фамилија[2] Научник[2] Родови[2] Тривијално име[2] Ареал[1]
Anomalepididae Taylor, 1939 4 примитивни слепи змии јужна Средна Америка и Јужна Америка.
Leptotyphlopidae Stejneger, 1892 2 тенки слепи змии Африка, западна Азија и Америка.
Typhlopidae Merrem, 1820 6 вистински слепи змии највеќето тропски и многу суптропски подрачја ширум светот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 McDiarmid RW, Campbell JA, Touré T. 1999. Snake Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference, vol. 1. Herpetologists' League. 511 pp. ISBN 1-893777-00-6 (series). ISBN 1-893777-01-4 (volume).
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 „Scolecophidia“. Обединет таксономски информативен систем. Посетено на 14 август 2007. (англиски) (македонски)
  3. Scolecophidia Архивирано на 24 февруари 2009 г. - Palaeos (англиски)
  4. Анализа и валоризација на биодиверзитетот на национално ниво: 4. Валоризација на влекачи[мртва врска] - МЖСПП (македонски)