Разлика помеѓу преработките на „Амстердам“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 136 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Во втората половина на 17-от век , во Амстердам има прилив на Ашкеназим, Евреи од централна и источна европа, што продолжува се до 19-от век. Евреите често бегале од погроми во тие области. Првите Ашкенази кои пристигнале во Амстердам биле бегалците од Чмиелничкото востание во Полска и Триесетгодишната војна. Тие не само што основале свои синагоги, туку исто така имале и големо влијание врз Амстердамскиот дијалект, притоа додавајки голема количина [[јидиш]]ки локални зборови .
Иако нема официјално еврејско гето, повеќето евреи претпочитале да живеат во стариот средновековен дел од градот. Главна улица на ова еврејско маало била Jodenbreestraat. Ова маало го сочинуваат и Waterlooplein и Nieuwmarkt. Градбите од ова маало биле уништени во втората светска војна , а голем дел од населбата бил срушен за време на изградбата на подземната железница. Тоа довело до немири, па затоа проектите за комплетна промена и реконструкција на маалото биле откажани и на тоа место биле изградени помали објекти врз основа на оригиналниот поранешен распоред.
Католичките цркви во Амстердам започнале да се градат по враќањето на епископската хиерархија во 1853 година. Еден од главните архитекти кои биле одговорни за католичките цркви во градот, исто така биле одговорни за Централната железничка станица и Ријксмузејот, што довело до тоа Протестантскиот крал Вилијам трети да одбие да го отвори тој „манастир„„манастир“. Во 1924 година римо-католичката црква во Холандија го одржала меѓународниот евхаристички конгрес во Амстердам, на кој присуствувале бројни католички архереиархиереи и притоа го посетиле градот , каде во црквите и на стадионите се одржувале свечености. Сепак во тоа време сеуште биле забранети католичките поворки по улиците. Во 20-от век релацијата на градот Амстердам во врска со католицизмот се нормализирала, но и покрај се поголемата популарност меѓу населението, сепак католичкото свештенство одбрало да го постави своето епископско седиште во блискиот провинциски град Хаарлем.
Во последно време , верската демографија во Амстердам се менува со големата имиграција од поранешните колонии. Имигрантите од Суринами го вовеле Евангелскиот протестанизам и [[лутеранство]]то, хиндуизмот е воведен од Суринамијците, а неколку гранки на исламската религија дошле заедно со мигрантите од различни делови од светот. Сега исламот е најбројната не-христијанска религија во Амстердам. Големиот број имигранти од Гана и нигерија создале Африкански цркви кои често се сместени во гаражи во областа Бејлмер каде многу од нив живеат. Освен тоа, во Амстердам свои собири имаат поставено широк спектар на други религиозни движења како на пример Будизамот, конфучијанизмот и хиндуизмот.
И покрај изреката „Живеј и остави да живеат„ која накратко ги сумираопишува Холанѓаните и посебно отвореното и толерантно општество на Амстердам, сепак зголемениот прилив на луѓе од различни раси и религии, по завршувањето на Втората Светска Војна во неколку случаи ги нарушило општествените односи. Собирајки луѓе од 176 различни, Амстердам е дом на една од најголемите варијации на националности во кој било друг град во светот.
Имигрантите денес сочинуваат околу 50% од населението во Амстердам.
Жители по потеклото
{{наводи}}
== Надворешни врски ==
{{ризница|Amsterdam|Амстердам}}
{{Sister project links|b=no|q=no|species=no}}
*[http://www.holland.com/global/Tourism/Cities-in-Holland/Amsterdam.htm TouristТуристички informationинформатор aboutна AmsterdamАмстердам] – Website of the Netherlands Board of Tourism and Conventions{{en}}
*{{nl icon}} [http://www.amsterdam.nl/ Amsterdam.nl]Службен портал Officialна governmentАмстердам] site{{nl}}
*[http://www.iamsterdam.com/ I„Јас amsterdamсум Амстердам“] – PortalПортал за forмеѓународни internationalпосетители visitors{{en}}
*{{dmoz|Regional/Europe/Netherlands/North_Holland/Amsterdam}} {{en}}
*[http://stadsarchief.amsterdam.nl/english/home.en.html AmsterdamГрадски Cityархив Archivesна Амстердам] {{nl}} {{en}}
*[http://wikimapia.org/#lat=52.3101579&lon=5.1594543&z=8&l=0&m=b&show=/14089968/Amsterdam Wikimapia Entry]
*[http://www.meertens.knaw.nl/bedevaart/bol/plaats/30 Amsterdam as place of pilgrimage (Miracle of the Holy Sacrament) ]
 
[[Категорија:Амстердам| ]]

Прегледник