Дијалектика: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 18 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Додава ilo:Dialektiko)
сНема опис на уредувањето
{{Хегелијанство}}
'''Дијалектика''' е [[наука]] за општите закони на движењето и развитокот на [[природа]]та, на општеството и на човековото мислење. Дијалектиката ги разгледува природните појави во вечното движење и менување, а развојот на природата го гледа како резултат на заемното дејствување на противставените сили во самата природа. Всушност, дијалектиката е [[вештина]] на наоѓање на [[вистина]]та со откривање на противречностите.
 
[[Карл Маркс]] користејкикористејќи ја дијалектиката, анализирајкипри гоанализа на правото дошол до заклучок дека правото е еманација на вољатаволјата на владеачкатавладејачката класа. Тој тврдитврдел дека општеството[[општество]]то е во постојана борба меѓу владеачкатавладејачката и владеанатавладеената класа.
 
{{никулец}}
 
Карл Маркс користејки ја дијалектиката анализирајки го правото дошол до заклучок дека правото е еманација на вољата на владеачката класа.Тој тврди дека општеството е во постојана борба меѓу владеачката и владеаната класа.
[[Категорија:Наука]]
[[Категорија:Философија]]

Прегледник