Разлика помеѓу преработките на „Морено Мозер“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.282 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
'''Морено Мозер''' (роден на {{роден|25|декември|1990}}) е [[италија]]нски професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[UCI ProTeam]] екипата {{ct|LIQ}}.<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/10484/Liquigas-Cannondale-finalises-roster-six-new-signings-on-board-for-2012.aspx|title=Ликвигас-Канондале го заврши изборот, шест нови потписи за 2012|work=VeloNation|publisher=VeloNation LLC|date=23 ноември 2011|accessdate=18 февруари 2012}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.cannondale.com/gbr/news/2012_Liguigas_Cannondale/|title= Претставување на екипата Ликвигас-Канондале 2012 |work=Cannondale Bicycle Corporation|publisher=Dorel Industries|accessdate=18 февруари 2012|date=12 јануари 2012}}</ref>
 
Роден во [[Тренто]], Мозер доаѓа од семејство на професионални велосипедисти; неговите вујковци [[Франческо Мозер|Франческо]] и Алдо завршувале на првите пет места на големите трки, додека Франческо го освоил [[Џиро д’Италиад’Италија]] во [[Џиро д’Италиад’Италија 1984|1984]]. Неговиот татко Диего, браќата Леонардо и Матео и неговиот братучед Игнацио исто така настапувале професионално.
 
== Кариера ==
 
Мозер ја освоил својата прва трка од [[Светска турнеја UCI|Светската турнеја]] на [[Трка околу Полска 2012|Трката околу Полска]] во јули. Во текот на првата етапа на трката, Мозер отпочнал напад во последниот километар; успеал да се одржи пред остатокот од групата до целта за етапна победа.<ref>{{cite news|url= http://www.bicycle.net/2012/moreno-moser-takes-stage-1-at-tour-de-pologne|title=Морено Мозер победил на етапата 1 на Трка околу Полска|work=Bicycle.net|publisher=Thinkaram|date=10 јули 2012|accessdate=18 јули 2012}}</ref> Го одржал водството на трката до четвртата етапа, кога возачот на {{ct|OPQ|2012}} [[Михал Квијатковски (велосипедист)|Михал Квијатковски]] го преземал водството поради бонус секундите добиени на средните спринтови.<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/12384/Tour-of-Poland-Aidis-Kruopis-edges-Ben-Swift-in-stage-four-sprint.aspx|title=Aidis Kruopis edges Ben Swift in stage four sprint|first=Kyle|last=Moore|work= VeloNation|publisher=VeloNation LLC|date=13 јули 2012|accessdate=18 јули 2012}}</ref> На претпоследната етапа, Мозер ја однел втората етапна победа откако го поминал возачот на {{ct|SKY|2012}} [[Серхио Енао]] во последните метри, откако се одвоил од групата со напад.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest/533909/stannard-attacks-all-the-way-in-tour-of-poland-stage-six.html|title=Станард напаѓал цело време на етапата шест на Трката околу Полска|work=Cycling Weekly|publisher=IPC Media Limited|date=15 јули 2012 |accessdate=18 јули 2012}}</ref> Мозер не доживеал никаков проблем на последната етапа и ја освоил трката со пет секунди предност пред Квијатковски.<ref>{{cite news|url=http://www.uci.ch/Modules/ENews/ENewsDetails2011.asp?id=ODQ3MA&MenuId=MTYzMDQ&LangId=1&BackLink=%2FTemplates%2FUCI%2FUCI8%2Flayout%2Easp%3FMenuID%3DMTYzMDQ%26LangId%3D1|title=Мозер го покажа својот талент на Трка околу Полска|work=UCI.ch|publisher=[[Меѓународен велосипедистички сојуз]]|date=16 јули 2012 |accessdate=18 јули 2012}}</ref>
 
На [[Гран при Монтреал 2012]], Мозер бил близу победа, бидејќи бил дел од групата на четворица „бегалци“ пред групата, која одржувала многу мала предност пред водечката група, кога ја поминале ознаката за последниот километар. Возачот на {{ct|KAT|2012}} [[Александар Колобнев]] развил брзина, но бил поминат од Мозер и [[Ларс Петер Нордхауг]] ({{ct|SKY|2012}}), кој ја освоил и трката. Мозер се задржал на второто место, две секунди зад победникот, додека некои членови од групата ја поминале целта само две секунди зад Мозер.<ref>{{cite news|url= http://www.velonation.com/News/ID/12832/Lars-Petter-Nordhaug-nails-career-best-win-in-GP-Cycliste-de-Montreal.aspx|title=Lars Petter Nordhaug nails career best win in GP Cycliste de Montréal|work=Velo Nation |publisher=Velo Nation LLC|date=9 септември 2012|accessdate=10 септември 2012|author=Кајл Мур}}</ref>
 
== Достигнувања ==
 
== Наводи ==
{{наводи|2}}
 
== Надворешни врски ==

Прегледник