Прејди на содржината

Собирање: Разлика помеѓу преработките

Одземени 23 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
==Својства==
[[Податотека:AdditionComm01.svg|мини|десно|113п|4 + 2 = 2 + 4 со блоковитули]]
===Комутативност===
 
 
===Асоцијативност===
[[Податотека:AdditionAsc.svg|мини|десно|100п|2+(1+3) = (2+1)+3 со поделени прачкижетони]]
Друго својство на собирањето е [[асоцијативност|aсоцијативностa]], кој се јавува кога групираме при собирање на повеќе броеви. Изразот
:„''a'' + ''b'' + ''c''“