Комутативност

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Поимот комутативност најчесто се врзува за бинарните математички операции кај кои редоследот на операндите не влијае на резултатот на операцијата.

Комутативна операција

Пример[уреди | уреди извор]

Нека е дефинирана бинарната операција така што за важи:Тогаш согласно дефиницијата оваа операција е комутативна.

Воопштување[уреди | уреди извор]

Овде може да се направи и воопштување за , . Операцијата е комутативна ако за секоја и секоја нејзина пермутација важи:

тј.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Ayres, Frank, Schaum's Outline of Modern Abstract Algebra, McGraw-Hill; 1st edition (June 1, 1965). ISBN 0070026556.

Поврзано[уреди | уреди извор]