Осветленост: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 17 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: [[Податотека:Lux meter.jpg|мини|десно|Луксометар за мерење на осветленоста на работното м...)
 
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Lux meter.jpg|мини|десно|Луксометар за мерење на осветленоста на работното место.]]
Во [[фотометрија]]та, '''осветленоста''' (или '''осветление'''<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-leksikon/лукс „лукс“] - Лексикон на македонскиот јазик, он.нет</ref>) е вкупниот [[светлосен тек]] врз нешто, по единица [[површина]]. Ја изразува јачината на присутната [[светлина]], пондерирана за брановата должина со функцијата за светлосна јачина, а во склад со чувствителноста за блескавост на човечкото [[око]]. Similarly,Слична на неа е '''светлосната излезност''' е светлосниот тек по единица површина што го оддава некоја површина.
 
Во [[изведени SI единици]], оваа величина се изразува во [[лукс]]и (lx) или [[лумен]]и на [[квадратен метар]] ([[кандела|cd]]·[[стерадијан|sr]]·[[метар|m]]<sup>−2</sup>). Во застарениот систем [[СГС]], единица за осветленост е [[фот]], еднаква на 10&nbsp;000 лукса. За истата намена во [[фотографија]]та се среќава и неметричката единица [[стапка-кандела]].<ref>[http://www.unitconversion.org/unit_converter/illumination.html Еден фот = 929,030400001 стапки-кандели]</ref>

Прегледник