Разлика помеѓу преработките на „Народна Република Бугарија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
не е провеждан референдум за премахване на комунизма
(не е провеждан референдум за премахване на комунизма)
}}
 
'''Народна република Бугарија''' (НРБ) било официјалното име на [[Бугарија]] од [[15 септември]] [[1946]] до [[15 ноември]] [[1990]]. ВоНа [[10 ноември]] [[1989]] [[Тодор Живков]] е сменет од функцијата генерален секретар на ЦК на [[БКП]]. По промена на Уставот на [[3 април]] [[1990]] годинаДржавниот сесовет одржале референдумразформирован и Петар Младенов е избран за преименувањепретседател на државатаБугарија. По јавни протести на опозицијата во текот на летото на 1990 година тој се повлекува од државниот пост и менувањеод активниот политички живот, а на негово место [[ПолитичкиЖељу систем|политичкотоЖелев]] е избран за [[претседател на Бугарија]]. На [[15 ноември]] [[1990]] година Народна Република Бугарија е преименувана во [[Република уредувањеБугарија]].
 
{{Буг-никулец}}
326

уредувања

Прегледник