Разлика помеѓу преработките на „Јован Оливер“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
 
==Првите години==
 
[[Податотека:Kochani-St-George-Church.JPG|мини|десно|300п|Црквата Св. Ѓорѓи, има претпоставака дека црквата св. Димитриј која ја дарувал Јован Оливер да се наоѓа под темелите на оваа црква]]
 
Првиот сигурен податок за Оливер потекнува од времето на царот [[Стефан Душан]] кога на [[28 јуни]] [[1336]] година пред дубровничкиот кнез Никола Фалетра излегол:
 
==== Титули====
 
[[Податотека:Kochani-St-George-Church.JPG|мини|десно|300п|Црквата Св. Ѓорѓи, има претпоставака дека црквата св. Димитриј која ја дарувал Јован Оливер да се наоѓа под темелите на оваа црква]]
 
Во повелбата од [[7 декември]] [[1336]] - [[1337]] година издадена на црквата св. Димитриј во [[Кочани]], Јован Оливер бил потпишан како:

Прегледник