Солферино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Солферино
Sulfrì  (јазик?)
општина
Општина Солферино
ЗемјаИталија
РегионЛомбардија
ПокраинаМантова (MN)
ПоделоциBarche
Управа
 • ГрадоначалникМарија Оразиа Маскања
Површина
 • Вкупна13 км2 (5 ми2)
Население (01-01-2016)[1]
 • Вкупно2.642
 • Густина200/км2 (530/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.46040
Повик. бр.0376

Солферино

(горномантовски: Sulfrì) е мал град и општина во покраината Мантова, Ломбардија, северна Италија, околу 10 километри јужно од езерото Гарда .

Солферино
Мапа на Италија

Најпознато е како место близу до местото на Битката кај Солферино која се случила на 24 јуни 1859, дел од Втората италијанска војна за независност . Битката завршила со италјанско-француско заземање на Рока, тврдината, која потпаднала потоа во австриски раце.

Ранетите во битката биле сведоци на швајцарскиот стопанственик Жан-Анри Динан, кој патувал во Италија за да се сретне со францускиот император Наполеон III со намера да разговара за потешкотиите во водењето бизнис во Алжир, во тоа време окупирана од Франција.

Застрашен од страдањето на повредените војници кои заминале на бојното поле, Динан целосно ја напуштил оригиналната намера на своето патување и неколку дена се посветил на помагање во третманот и грижата за ранетите. Тој успеал да организира огромно ниво на помош преку мотивирање на локалните селани за помош без дискриминација.

Назад во својот дом во Женева, тој поставил процес кој довел до Женевската конвенција и основањето на Меѓународниот комитет на Црвениот крст, преку пишување на книга со наслов "Сеќавања на Солферино" кое тој го објавил со свои пари во 1862 година и со тоа започнал процесот.

Од 23 до 28 јуни 2009 година, по повод 150-годишнината од битката, во Солферино се одржале низа настани на кои се собрале илјадници доброволци од Црвениот крст и Црвената полумесечина од целиот свет, под името Солферино 2009 Прослава.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Солферино е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Демографска и друга статистика: Национален институт за статистика (Istat).