Сен-Брие

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сен-Брие
Saint-Brieuc
Saint-Brieg
Катедралата Сен Брие
Катедралата Сен Брие
Сен-Брие is located in Франција
Сен-Брие
Сен-Брие
Координати: 48°30′49″ СГШ; 2°45′55″ ЗГД / 48.5136° СГШ; 2.7653° ЗГД / 48.5136; -2.7653Координати: 48°30′49″ СГШ; 2°45′55″ ЗГД / 48.5136° СГШ; 2.7653° ЗГД / 48.5136; -2.7653
ЗемјаФранција
РегионБретања
ДепартманАрморски Брег
ОкругСен-Брие
Управа
 • Градоначалник (2014–2020) Бруно Жонкур
Површина121.88 км2 (8.45 ми2)
Население (2008)245.879
 • Густина2,100/км2 (5,400/ми2)
INSEE/Пошт. бр.22278 / 22000
Надм. висина0 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Сен-Брие (француски: Saint-Brieuc, бретонски: Saint-Brieg – општина во департманот Арморски Брег, во Бретања, на северозапад од Франција.


Историја[уреди | уреди извор]

Сен-Брие го добил името по велшкиот калуѓер Бриок кој извршил покрстување на населението во областа во VI век. Пред Француската револуција една од деветте традиционални епархии на Бретања го добила името по Сен Брие.


Географија[уреди | уреди извор]

Градот е лоциран на Ла Манш во заливот Сен Брие. Две реки течат низ Сен-Брие.

Други градови во департманот Арморски Брег се Генган, Динан и Лањон.

Во 2009 година голема количина на морска марулка, вид алга, се појавила на многу плажи во Бретања и кога изгнила ширела опасно ниво на водород сулфид.[1] Заради тоа умреле коњ, неколку кучиња како и општински возач на камион кој се онесвестил и умрел. Плажата во Сен-Брие претрпела тешко оштетување и морала да се затвори.


Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2008 година градот имал 45.879 жители.


Бретонски јазик[уреди | уреди извор]

Во 2008 година, 3,98% од децата во основно училиште посетувале билингвална настава.[2]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Железничката станица Сен-Брие

Железничката станица во Сен-Брие е на пругата Париз-Брест која ја поврзува со станицата Париз-Монпарнас. Со возовите со голема брзина (TGV, train à grande vitesse) патувањето до Париз трае околу 3 часа.


Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]