Генган

Координати: 48°33′48″N 3°09′00″W / 48.5633° СГШ; 3.15° ЗГД / 48.5633; -3.15
Од Википедија — слободната енциклопедија
Генган
Guingamp
Gwengamp
Општинската зграда на Генган
Општинската зграда на Генган
Грб на Генган
Генган is located in Франција
Генган
Генган
Местоположба во регионот Бретања
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Bretagne" does not exist|270px|Генган во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Bretagne" does not exist]]
Генган
Координати: 48°33′48″N 3°09′00″W / 48.5633° СГШ; 3.15° ЗГД / 48.5633; -3.15
ЗемјаФранција
РегионБретања
ДепартманАрморски Брег
ОкругГенган
КантонГенган
Општ. заедницаГенган
Управа
 • Градоначалник (2014–2020) Филип Ле Гоф
Површина13,41 км2 (132 ми2)
Население (2012)27.235
 • Густина21/км2 (55/ми2)
INSEE/Пошт. бр.22070 / 22200
Надм. висина62 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Генган француски: Guingamp; бретонски: Gwengamp) – општина во департманот Арморски Брегови во Бретања на северозапад на Франција.

Фестивал Сен Лу[уреди | уреди извор]

Фестивалот Сен Лу е национален натпревар во бретонски танци и меѓународен фестивал кој се одржува секоја година во средината на август. Секогаш завршува со традиционалниот танц Ла деробе де Генган. Главни гости се музичари од Астурија, Ирска, Галисија, Шкотска, Велс и други келтски уметници од целиот свет.

Спорт[уреди | уреди извор]

Градот го има професионалниот фудбалски тим Ан аван де Генган кој го освои францускиот куп во сезоната 2008/2009 кога сè уште бил во втората лига. Екипата се вратила во првата лига во сезоната 2013/2014 од која испаднал 9 години пред тоа. Генган повторно го освоил францускиот куп против Рен во сезоната 2013/2014 кога победил со 2:0 и се квалификувал за УЕФА лигата Европа за наредната сезона.

Стадионот има поголем капацитет од вкупното население на Генган.[1].

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
17935.177—    
18005.190+0.3%
18064.973−4.2%
18215.550+11.6%
18316.100+9.9%
18366.466+6.0%
18416.796+5.1%
18466.949+2.3%
18516.718−3.3%
18566.893+2.6%
18617.350+6.6%
18666.977−5.1%
18727.045+1.0%
18767.895+12.1%
18818.404+6.4%
18868.744+4.0%
18919.196+5.2%
18969.272+0.8%
19019.252−0.2%
19069.212−0.4%
19119.385+1.9%
19217.923−15.6%
19268.575+8.2%
19318.644+0.8%
19368.663+0.2%
19469.080+4.8%
19548.117−10.6%
19628.912+9.8%
19689.232+3.6%
19759.284+0.6%
19828.507−8.4%
19907.905−7.1%
19998.008+1.3%
20087.477−6.6%
20127.235−3.2%

Бретонски јазик[уреди | уреди извор]

Во 2013 година 17,4% од учениците во основните училишта посетувале билингвална настава.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Како и многу други во областа, градот има богата и интересна историја за што сведочат остатоците од трите замоци на Генган кои биле срамнети со земјата по наредба на Ришелје, од кои денес останале само три кули.

Венсан де Бурбон, правнукот на Луј XIV бил гроф од Генган од 1750 до неговата смрт во 1752 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Which stadiums have a capacity greater than their location's populations?
  2. Enseignement bilingue. Архивирано од изворникот на 2015-04-19. Посетено на 2016-08-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]