Разговор:Сен Брие

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Транскрипција на имиња поврзани со цртичка[уреди извор]

Според Правописот на македонскиот јазик (www.pravopis.mk) (стр. 268-274) француските сопствени имиња поврзани со цртички се транскрибираат на македонски со цртичка.

Примери:

  • Sainte-Beuve Сент-Бев
  • Noeux-les-Mines Не-ле-Мин
  • Ile-de France Ил-де Франс
  • ...

Предлог: Транскрипцијата на француските имиња со цртичка да се врши со цртичка согласно ПМЈ.

П. Неделковски 21:45, 21 август 2019 (CEST)