Прејди на содржината

Сент Аними

Координати: 44°22′03″N 3°24′43″E / 44.36750° СГШ; 3.4119° ИГД / 44.36750; 3.4119
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сент Аними
Sainte-Enimie
Сент Аними is located in Франција
Сент Аними
Сент Аними
Координати: 44°22′03″N 3°24′43″E / 44.36750° СГШ; 3.4119° ИГД / 44.36750; 3.4119
ЗемјаФранција
РегионЛангдок-Русијон
ДепартманЛозер
ОкругФлорак
КантонСент Аними
Општ. заедницаТарнска Клисура и Гран Кос
Управа
 • Градоначалник (2001–2008) Maurice Pagès
Површина187,34 км2 (3,372 ми2)
Население (1999)2509
 • Густина0,058/км2 (0,15/ми2)
INSEE/Пошт. бр.48146 / 48210
Надм. висина444 м
(прос. 480 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Сент Аними (фр. Sainte-Enimie) — општина во департманот Лозер, јужна Франција.

Во состав на општината влегуваат 25 села и селца:

Прад и неговиот замок
  • Боасе
  • Кастелбук
  • Отериве
  • Прад
  • Пуњадоар
  • Сен Шели ди Тарн
  • Сент Аними
  • Советер
  • Шампербу

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]